Stworzyliśmy dla Ciebie niezależne forum dyskusyjne aby oddać Ci głos. Zmieniaj Polskę razem z nami! zmieniaj.pl

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
19.06.2018
#1
1. Jaki powinien być nasz udział w wyborach samorządowych?

Moja propozycja jest taka:
Nie oglądając się już więcej na nikogo, zaproponować ludziom
organizowanie samodzielnie, oddolnie komitetów obywatelskich,
natomiast Konfederacja Koreus Zapewni rodzaj parasola ochronnego, zakładając konfederacki,  Ogólnopolski Komitet Wyborców. Nie stać nas na organizowanie struktur, lecz dla wszystkich zainteresowanych aktywnym uczestnictwem w wyborach, tworzymy gotowca w postaci Sieci, z której skorzystać może każdy.
Jeśli podejmiemy taka decyzję,
należy to ogłosić naszymi kanałami internetowymi, podając zasady i program. Wypracowawszy taka formułę udziału w wyborach,
powinniśmy skierować list otwarty do wszystkich ruchów, uważających się za poza partyjne i antysystemowe, by wytrącić im z rak jakiekolwiek powody do ataku. Mam głębokie przekonanie, że wszyscy „wodzowie” to oleją, ale tak naprawdę jest to apel do zwykłych ludzi, którzy po omacku poszukują swojego przewodnika. Tym ludziom trzeba uzmysłowić, że sami mają wystarczającą moc do przeprowadzenia zmian i żaden guru nie jest potrzebny.

2. Jaki program wyborczy powinniśmy zaproponować, co jest ważne dziś dla lokalnych wspólnot?

- uświadomienie ludziom, że gmina nie rządzi wójt, burmistrz czy prezydent, ale rada gminy!
- władza nie jest przywilejem, ale służbą;  jedna kadencja takiej służby jest (czy raczej być powinna) takim obciążeniem dla przedstawiciela z wyboru, by go na druga kadencję po kolei nie wybierać.  Jest to jedyna droga wyeliminowania większości patologii w zaradzaniu gmina.
- wybór tylko na jedna kadencję daje równe szanse dla nowych ludzi; stare kadry swoja kampanię reelekcyjną rozpoczynają zaraz po wyborach, manipulując lokalnym społeczeństwem.
- zasadą każdych wyborów powinien był niczym nieskrępowany dostęp do list wyborczych
- zasada prawyborów w przypadku większej ilości kandydatów niż miejsc na liście
- kryterium oceny w prawyborach jest aktywność w kampanii wyborczej oraz prezentowany przez kandydata program, potwierdzony kontraktem wyborczym
- cele, jakie nowe gminne władze powinny sobie postawić w każdej gminie – to nie budowa chodników czy domów starców, ale umocnienie lokalnej wspólnoty, odpowiedzialnej za samodzielność gminy we wszystkich aspektach życia gospodarczego, finansowego i społecznego. Gmina to podstawa naszej indywidualnej egzystencji, bo tu żyjemy, pracujemy, zakładamy rodziny i budujemy relacje. I wszyscy jesteśmy sobie potrzebni. Nasze Koreusowe idee związków właścicielsko pracowniczych, wielostronnych umów wspólnie kontrolowanych, lokalne klastry przedsiębiorczości, ekosystemy gospodarcze będą realizowane w gminie. A do tego potrzebna jest świadoma i zorganizowana wspólnota.

3. Jak dalej powinna wyglądać nasza współpraca z partią Potockiego i innymi organizacjami anty systemowymi?

Nadzieja, jaką wielu z nas pokładało w partii Potockiego jest na chwile obecna nadzieja złudną; ten projekt nie rezonuje z naszymi ideami.
- partia Potockiego nie jest kompletnie zainteresowana wyborami samorządowymi, poza prezydenturą Warszawy!?
- nie ma żadnego logicznego i zwięzłego programu politycznego, który zjednoczyłby Naród polski, wypracowany przez Konfederację Koreusa program reform ustrojowych nikogo w partii nie interesuje.
- struktury , organizacja i władze partii są nieczytelne, działania niezgodne z przyjętym statutem
- działania mające na cele budowę liczącej się siły politycznej pozbawione są dynamiki i logiki, co wskazuje na dyletantyzm zarządu lub świadome działania dezintegracji środowiska narodowo-patriotycznego
- sposób traktowania jakiejkolwiek opozycji wobec Potockiego jest delikatnie mówiąc nieprzyzwoity, każdy, kto ma inne zdanie jest kategoryzowany do filosemity, Chazara i wszelkiej maści wroga Polaków i Lechitów. Taka postawa przekłada się na gęgaczy z dworu wielbicieli hrabiego, gdzie trwa nieustanne obrażanie ludzi, wyzwiska i groźby. Wystarczy poczytać komentarze na facebooku – chamstwo, prymityw, ciemnogród, żenada… I o dziwo – Potocki nie reaguje? To jak on może o sobie mówić, że „jestem prezydentem wszystkich Polaków”?

Uważam, że w tej sytuacji powinniśmy wystosować list do partii II RP z czasowym zawieszeniem współpracy, póki zasady działania partii nie będą transparentne.

Kochani, podobnie wygląda sprawa w wielu innych organizacjach.  Organizacjach, do których przystępują Polacy, zainteresowani działaniem na rzecz Dobra Wspólnego, często jednak nieświadomi działań pozakulisowych, tej całej politycznej kuchni.
Odpowiedz
#2
Dobry pomysł, ale należy do tego zamysłu wykonać szczegółowe procedury wykonawcze z podziałem na role oraz zgromadzić odpowiedzialne osoby, które te procedury będzie realizować.
Owszem mamy kluby Koreusa na facebooku, ale chyba z nich niewiele wynika i raczej w nich nie ma osób zdeterminowanych do działania w tym względzie. Ja sam osobiście nie mam żadnego pomysłu aby rozruszać te kluby.

Ponieważ nie mamy żadnych mocy w skutecznej realizacji tego pomysłu, pozostaje nam, jak sądzę, jedynie na dołaczenie do kogoś, kto ma już w miarę ogarnięte struktury i mam tutaj na myśli Romualda, bo chyba nikt inny nie wchodzi w rachubę.
Odpowiedz
#3
Uczestnicy:
Jan Sposób, Andrzej Jędrzejewski, Roman Klimczyk, Mateusz Jarosiewicz
Przedyskutowaliśmy wstępnie problemy wizji działań Koreus-a w kontekście działań polityczno społecznych, roli Koreus-a w działaniach reformatorskich.
Ustalenia:
1. Jarek przygotuje swoją wizję i koncept działań na poziomie gminnego budowania dobrostanu i konkretnych działań w kwestii oddolnych działań na poziomie gminnym, w tym budowania działań wspólnych na tym poziomie jako koncepcja działań Koreusa w kierunku aktywizacji oddolnej społeczności na poziomie gminnym.
2. Janek przygotuje swoją wizję działań na poziomie przygotowań do wyborów i pomysłu zaktywizowania środowisk oddolnych w konspekcie przygotowań do wyborów, jako wsparcia ze strony Koreus-a, w formie przygotowania gotowych instrukcji i pomocy merytorycznej w tworzeniu komitetów wyborczych i wsparcia w działaniach przywrócenia normalności.
3. Opracowanie koncepcji obsługi informatycznej działań i wizji rozwoju reformatorskiego - Temat wspólny - Roman Klimczyk, Jarosław Utrata.
4. Ustaliliśmy że zaplanujemy spotkanie dotyczące Smart City i wzajemnego wspierania tej idei, z nastawieniem na przygotowanie przez Mateusza retrospekcji projektu i jego założeń naszej grupie. Z uwzględnieniem przełożenia tego projektu na konkretne działania i osadzenie go w ramach koncepcji działań reformatorskich.
5. Roman - ze względu na obecność na Harmonii Kosmosu ma dowiedzieć się jak wygląda projekt działań projektu Gmina Sobótka(?)
Odpowiedz
#4
Chciałbym po wczorajszej romowie na TS wyrazić swoje spostrzeżenia. Koreus miał byc i jak sadzę jeszcze jest ośrodkiem apolitycznym w rozumieniu bezpośredniego uczestnictwa w grach środowisk zajmujących się partykularnymi interesami ( to tak z grubsza, żeby czasem nie obrażać innych). Na wczorajszej debacie na TS, była bardzo żywiołowa dyskusja właśnie na ten temat, bo trzeba było sobie wzajemnie wyjaśnić indywidualne stanowiska w sprawach uczestnictwa politycznego w wyborach na rzecz interesu organizacji. I tak, myślę iż jednak pójdziemy drogą ekspercką jako środowisko skupione w organizacji stowarzyszeniowej pod nazwą Konfederacja na Rzecz reform Ustrojowych, tworząc nowe koncepcje dobrze opracowane ze wszystkimi szczegółami wdrażania, tak aby był to "towar" ideologiczny możliwy do zastosowania przez zainteresowane środowisko polityczne. Takie dziaałanie Konfederacji idzie w kierunku postrzegania nas, zgodnie z zasadami funkcjonowania władzy jako środowisko eksperckie władzy wykonawczej ( po wybraniu przez polityków, będących władzą ustawodawczą, naszej eksperckiej koncepcji), lub służenia pomoca w realizacji programy przez nas opracowanego w ramach np doradztwa. Nie widzę dla Konfederacji innych zadań a już najmniej tych które by nas wpisywały w brudną walkę polityczną. W związku z powyższym w dzisiejszej rozmowie telefonicznej z Jarkiem, zgodziliśmy się iż jest absolutnie konieczna reorganizacja Koreusa w kierunku stworzenia prawie natychmiast sekcji kierunkowych w obszarach zainteresowanych działń będących w zgodzie z kreusowymi tezami.
Dlatergo też, mimo, że Romek opisał 5 punktów, trzeba te sekcje tworzyć i dla przykładu niezbędnym jest zajęcie się tematem partnerstwa pracowniczo-włascicielskim. W tym celu uważam że kinieczne jest odświerzenie znajomości z panem Janem Koziarem z Rzeczpospolitej Gospodarnej ( http://www.rp-gospodarna.pl ). Co do punktu 4 a więc sprawy dotyczącej SmartCity, to owszem należy tę sferę prowadzić w ramach indywidualnej sekcji, ale uwazam iz ta idea MUSI mieć związek z "ideą zarządzania zgodnie z systemem życia" jak i z SDD oraz być może z municypalizmem wolnościowym, rzecz jasna w odpowiednich proporcjach i priorytetach, bowiem sekcja ta zajmowałaby się systemami organizacyjnymi w zasobach ludzkich ( no w gminach, powiatach, itp).
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości